Follow us on...
Follow us on Twitter Follow us on Facebook
Register
Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Prince Edward Island
    Posts
    144

    Classic TV Schedules

    Here is the schedule for CFCY-TV Charlottetown for Monday February 14, 1966 as it was printed in the Charlottetown Guardian newspaper on that day. CFCY (now CBCT) was a privately owned CBC affiliate at the time.

    1:25 PM- Station Sign-On
    1:30 PM- Musicale
    2:00 PM- Film Festival
    2:30 PM- Film Festival
    3:00 PM- To Tell the Truth
    3:30 PM- Take Thirty
    4:00 PM- The Bonnie Prudden Show
    4:30 PM- Razzle Dazzle
    5:00 PM- Rin Tin Tin
    5:30 PM- Music Hop
    6:00 PM- Bachelor Father
    6:25 PM- Robin Hood Jackpot
    6:30 PM- The Gazette
    7:00 PM- CFCY TV News
    7:15 PM- Purity Flour Jackpot
    7:20 PM- Sports Weekly
    7:30 PM- Musical Showcase
    8:00 PM- Two Faces West
    8:30 PM- Don Messer
    9:00 PM- The Fugitive
    10:00 PM- The Show of the Week
    11:00 PM- The Sixties
    11:30 PM- Seven League Boots
    12:00 AM- CBC National News
    12:13 AM- Local Weather and Sports
    12:15 AM- Station Sign-Off

  2. #2
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Prince Edward Island
    Posts
    144
    Here is the schedule for CKCW-TV Moncton for Monday February 14, 1966 as it was printed in the Charlottetown Guardian newspaper on that day. CKCW was also a privately owned CBC affiliate at the time.

    9:57 AM- Station Sign-On
    10:00 AM- Canadian Schools
    10:30 AM- Nova Scotia Schools
    11:30 AM- The Friendly Giant
    11:45 AM- Chez Helene
    12:00 PM- Butternut Square
    12:20 PM- Across Canada
    12:50 PM- Monday Playbill: Valentino
    2:30 PM- At Home with Helen Crocker
    3:00 PM- To Tell the Truth
    3:30 PM- Take Thirty
    4:00 PM- The Bonnie Prudden Show
    4:30 PM- Razzle Dazzle
    5:00 PM- Cartoon Capers
    5:30 PM- Music Hop
    6:00 PM- The Supper Club
    6:15 PM- TV News
    6:25 PM- TV Weather
    6:30 PM- TV Sports
    6:35 PM- The Supper Club
    7:00 PM- Combat!
    8:00 PM- Green Acres
    8:30 PM- Don Messer
    9:00 PM- The Fugitive
    10:00 PM- The Show of the Week
    11:00 PM- The Sixties
    11:30 PM- Glencannon
    12:00 AM- CBC National News
    12:15 AM- Viewpoint
    12:20 AM- LTV News
    12:30 AM- Station Sign-Off

  3. #3
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    178

    TVNorth:The all Canadian Network station

    Here's another great Idea for a Retro Tv Network...

    TVNORTH...
    Programs:Old Canadian Classics such as The Beachcombers, Uncle Bobby, Danger Bay, Seeing Things, For the Record, Razzle dazzle, Tommy Hunter, The Flappers, King of Kensington, Check it out or how 'bout this Romper Room, SCTV, The Forest Rangers, Swiss Family Robinson, The Polka Dot Door?!!! Canada, Ol' Canadian eh?!!!;)!!!

    But will that ever really exist?!!! Well Only time will tell eh?!!!

  4. #4
    Join Date
    May 2009
    Location
    Halifax, NS
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Craigleith View Post
    (snip)
    12:50 PM- Monday Playbill: Valentino
    2:30 PM- At Home with Helen Crocker
    3:00 PM- To Tell the Truth
    3:30 PM- Take Thirty
    4:00 PM- The Bonnie Prudden Show
    4:30 PM- Razzle Dazzle
    (snip)
    7:00 PM- Combat!
    8:00 PM- Green Acres
    8:30 PM- Don Messer
    9:00 PM- The Fugitive
    10:00 PM- The Show of the Week
    (snip)
    Some intellectual stimuli for adults in the afternoon (To Tell the Truth and Take Thirty), then Razzle Dazzle for the kids getting home from school.

    Combat! at 7PM was probably aimed at the kids. Then the complaints about violence on TV shifted it later into the evening. Green Acres, Don Messer and The Fugitive. Seldom got better than that. And the next day, most people had seen the same shows and could talk about them together.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Amherst, NS
    Posts
    78
    Eastern & Northern NB Program Schedules
    Friday, June 7, 1968

    from L'Evangeline

    CBAFT Moncton
    noon Cinema "L'homme dans le filet"
    1:30 Bobino
    2:00 Le club du piano
    2:15 Cinefeuilleton "Mes 6 forcats"
    2:30 Malican pere et fils
    3:00 La grande aventure
    3:30 Oui ou non
    4:00 Cinema "La cite disparue"
    5:30 La boite a surprise
    6:00 Roquet belles oreilles
    6:30 Francis au pays des grands fauves
    7:00 Jeunesse oblige
    7:25 Nouvelles du sport
    7:30 Le Telejournal
    7:46 Aujourd'hui
    8:30 Quand la liberte venait du ciel
    9:00 Fleurs d'amour, fleurs d'amitie
    9:30 Premier choix "Mille dollars pour une Winchester"
    11:00 Vivre
    11:30 TBA
    mid. Le Telejournal
    12:21 Supplement regional
    12:31 Nouvelles du sport
    12:38 Cinema "Le gros coup"
    2:15 Fin des emissions (sign-off)

    CHAU-TV Carleton (programs listed Atlantic Time)
    11:30 Mire et musique (test pattern/music)
    11:58 Ouverture et horaire (sign-on/schedule)
    noon Cinema "L'homme dans le filet"
    1:30 Bobino
    2:00 Le club du piano
    2:15 Cinefeuilleton "Mes 6 forcats"
    2:30 Malican pere et fils
    3:00 La grande aventure
    3:30 Oui ou non
    4:00 Cinema "La cite disparue"
    5:30 La boite a surprise
    6:00 Roquet belles oreilles
    6:30 Francis au pays des grands fauves
    7:00 Jeunesse oblige
    7:25 Nouvelles du sport
    7:30 Actualites religieuses
    7:40 A votre service
    7:45 Edition du soir
    8:00 Jeunesse d'aujourd'hui
    9:00 Les arpents verts
    9:30 Premier choix "Mille dollars pour une Winchester"
    11:00 Vivre
    11:30 TBA
    mid. Le Telejournal
    12:21 Supplement regional
    12:31 Nouvelles du sport
    12:43 Cinema "Le gros coup"
    2:15 Fin des emissions

    CKCW-TV Moncton
    11:30 Friendly Giant
    11:45 Chez Helene
    noon Mr. Dressup
    12:25 Friday Playbill "Devil's Disciple"
    12:55 CBC-TV News
    1:00 Friday Playbill cont'd
    2:00 Home Nursing Course
    2:30 Search for Tomorrow
    2:45 Guiding Light
    3:00 Take Thirty
    3:30 Edge of Night
    4:00 Bonnie Prudden
    4:30 Swing Around
    5:00 Shazzam
    5:30 On Camera
    6:00 News/Weather/Sports
    6:20 K-Mart Winners' Circle
    6:30 Gilligan's Island
    7:00 21st Century
    7:30 Peyton Place
    8:30 Rat Patrol
    9:00 Free Time Political Broadcast (Social Credit/NDP)
    9:30 Tommy Hunter
    10:00 Friday Night at the Movies "Rains of Ranchipur"
    mid. CBC National News
    12:20 LTV News Highlights
    12:22 Adventures in Paradise
    1:22 sign-off

    CHSJ-TV Saint John
    8:00 test pattern
    9:05 Friendly Giant
    9:20 Chez Helene
    9:35 Mr. Dressup
    10:00 CBC Various
    10:10 TBA
    11:30 test pattern
    12:30 Local News/Weather
    12:45 Matinee Theatre "The World Was His Jury"
    2:30 Our World
    3:00 Take Thirty
    3:30 Edge of Night
    4:00 Bonnie Prudden
    4:30 Swing Around
    5:00 On Safari
    5:30 Flipper
    6:00 Double Take
    6:30 News
    6:40 Weather
    6:50 Sports
    6:55 Forest Fire Danger Index
    7:00 Country Music Hall
    7:30 Flying Nun
    8:00 Ironside
    9:00 Free Time Political Broadcast (Social Credit/NDP)
    9:30 Tommy Hunter
    10:05 Million Dollar Movie "Lonely are the Brave"
    11:55 Political Talk (York PC)
    mid. CBC National News
    12:20 Local News/Weather/Sports
    12:35 Starlight Theatre "The Quiet American"
    2:35 sign-off

    CFCY-TV Charlottetown
    12:55 CBC-TV News
    1:00 Luncheon Date 1
    1:30 Search for Tomorrow
    1:45 Guiding Light
    2:00 Luncheon Date 2
    2:30 Men Into Space
    3:00 Take Thirty
    3:30 Edge of Night
    4:00 Bonnie Prudden
    4:30 Upside Town
    5:00 Mister Ed
    5:30 Let's Go
    6:00 TBA
    6:15 Interview: Bob McLure
    6:31 Gazette
    7:00 CBC-TV News
    7:10 CFCY Regional & Local News
    7:15 TBA
    7:30 Road West
    8:30 Rat Patrol
    9:00 Free Time Political Broadcast (Social Credit/NDP)
    9:30 Tommy Hunter
    10:00 Friday Theatre "Rising of the Moon"
    mid. CBC National News
    12:18 Local Weather
    12:19 Viewpoint
    12:24 World of Sport
    12:50 sign-off

    CJCH-TV Halifax (Moncton viewers got CJCH via Amherst's ch 8 relay)
    11:25 sign-on
    11:30 Uncle Bobby
    12:30 Romper Room
    1:00 Breakaway
    1:30 Midday Matinee "Girl Next Door"
    3:00 Mr. & Mrs.
    3:30 People in Conflict
    4:00 Magistrate's Court
    4:30 It's Your Move
    5:00 Firehouse Frolics
    6:00 Pierre Berton
    6:30 Edmund Morris Report
    6:38 Backtalk
    7:00 Tarzan
    8:00 Smothers Brothers
    9:00 CTV Friday Night Movie "Lone Texan"
    11:00 Big Valley
    mid. CTV National News
    12:19 Maritime Report
    12:35 Pierre Berton
    1:05 Prayer
    1:10 sign-off

  6. #6
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Amherst, NS
    Posts
    78
    New Brunswick TV Schedules for Saturday, March 12, 1988
    from Saint John Telegraph-Journal

    CKCW-TV Moncton/CKLT-TV Saint John
    7:00 Ewoks
    7:30 Astroboy
    8:00 Smurfs
    9:30 Paul Hann & Friends
    10:00 Extra, Extra
    10:30 Rockets
    11:00 Swiss Family Robinson
    11:30 Bionic Six
    noon Captain Power & the Soldiers of the Future
    12:30 Lady Lovelylocks & the Pixietails
    1:00 Shantytown
    2:00 World Grand Prix Wrestling
    3:00 Candlepin Challenge
    4:30 Blue Jays Banter
    5:00 CTV Wide World of Sports
    7:00 Ski Base
    7:30 FT
    8:00 Airwolf
    9:00 Dolly
    10:00 Movie "Pale Rider"
    12:30 CTV National News
    12:50 News
    1:00 Big Sky Country
    1:30 Movie "Police Academy"

    CHSJ-TV Saint John
    7:00 Wizard of Oz
    8:00 100 Huntley Street
    9:00 Circle Square
    9:30 Blue Rainbow
    10:00 Wonderstruck
    10:30 Edison Twins
    11:00 Movie "Texas Terror"
    noon Bob Izumi Real Fishing Show
    12:30 Open Roads
    1:00 Reach for the Top
    1:30 Focus North
    2:00 Land & Sea
    2:30 CBC SportsWeekend
    7:00 Star Trek: The Next Generation
    8:00 He Shoots, He Scores
    9:00 HNIC: Chicago-Toronto
    mid. The National
    12:15 News
    12:30 Movie "Vampire"

    CBAFT Moncton
    8:30 Colargol
    8:45 Calimero
    9:00 Passe-Partout
    9:30 Tom et Jerry
    10:00 Belle et Sebastien
    10:30 Nils Holgersson
    11:00 La bande a Ovide
    11:30 L'autobus volant du Professeur Poopsnagle
    noon Les Heros du Samedi
    1:00 La semaine Parlementaire a Ottawa
    1:30 Le vagabond
    2:00 D'hier a demain
    3:00 Cinema "La flute a six Schtroumpfs"
    4:30 Univers des Sports
    6:00 Grand air
    6:30 Genies en herbe: Louis-Mailloux (Caraquet) v A.-M.- Sormany (Edmundston)
    7:00 Le Telejournal
    7:05 Impact
    8:00 Samedi de rire
    9:00 La Soiree du Hockey: Hartford-Montreal
    11:30 Le Telejournal
    11:50 Les nouvelles du sport
    12:05 La politique federale
    12:15 Cinema "Vision fatale" (conclusion)

    ASN
    9:00 Gerontology
    11:00 Grammaire II
    1:00 Vid Kids
    1:30 My Pet Monster
    2:00 Oopsy Daisy
    2:30 Zig Zag
    3:00 Size Small Island
    3:30 Tree House
    4:00 Bravestarr
    4:30 Assignment Adventure
    5:30 Red Fisher
    6:00 Don Cherry's This Week in Hockey
    6:30 Atlantic Pulse
    7:00 New Music Magazine
    8:00 Movie "Doctor Detroit"
    10:30 Atlantic Pulse
    11:00 Adderly
    mid. Movie "Dune"

    WLBZ-TV Bangor
    8:25 First Radio Parish Church
    8:30 Muppet Show
    9:00 Fraggle Rock
    9:30 Smurfs
    11:00 ALF
    11:30 Alvin & the Chipmunks
    noon Gummi Bears
    12:30 New Archies
    1:00 News
    1:30 Entertainment This Week
    2:30 You Can't Take It with You
    3:00 Buck Rogers
    4:00 McMillan & Wife
    5:30 McCloud
    7:00 News
    7:30 NBC Nightly News
    8:00 Wheel of Fortune
    8:30 Jeopardy!
    9:00 Facts of Life
    9:30 227
    10:00 Golden Girls
    10:30 Amen
    11:00 Hunter
    mid. News
    12:30 Saturday Night's Main Event

    WABI-TV Bangor
    8:25 Open Door
    8:30 Kidsongs
    9:00 Hello Kitty's Fairy Tale Theater
    9:30 Jim Henson's Muppet Babies
    11:00 Pee-wee's Playhouse
    11:30 Mighty Mouse: The New Adventures
    noon Popeye & Son
    12:30 Dennis the Menace
    1:00 Teen Wolf
    1:30 Galaxy High
    2:00 NCAA Basketball Championship Preview
    2:45 NCAA Big East Semifinal
    4:45 NCAA Basketball Championship Preview
    5:00 College Basketball: Iowa-Indiana or Ohio State-Michigan
    7:00 News
    7:30 CBS Evening News
    8:00 Maine Class A Girls' Basketball Finals
    9:30 Maine Class A Boys' Basketball Finals
    11:30 Magic of David Copperfield: The Bermuda Triangle
    12:30 Pantron Discover
    1:00 It's a Living
    1:30 Star Search

    WVII-TV Bangor
    7:00 Transformers
    7:30 Bullwinkle
    8:00 Visionaries
    8:30 Underdog
    9:00 Little Clowns of Happytown
    9:30 Pound Puppies
    10:00 Saber Rider & the Star Sheriffs
    10:30 My Little Pony
    11:00 Wonderful World of Disney
    noon Bugs Bunny & Tweety
    12:30 Flintstone Kids
    1:00 Animal Crack-Ups
    1:30 Babe Winkelman's Good Fishing
    2:00 Movie "King Solomon's Mines"
    4:00 Pro Bowlers' Tour: Trustcorp PBA National Championship
    5:30 ABC Wide World of Sports
    7:00 ABC World News Saturday
    7:30 Marblehead Manor
    8:00 Hee Haw
    9:00 Star Trek: The Next Generation
    10:00 Ohara
    11:00 Spenser: For Hire
    mid. News
    12:30 All-Hit Videos

    WAGM-TV Presque Isle
    7:30 Smurfs
    9:00 Hello Kitty's Furry Tale Theater
    9:30 Jim Henson's Muppet Babies
    11:00 Pee-wee's Playhouse
    11:30 Mighty Mouse: The New Adventures
    noon Popeye & Son
    12:30 Dennis the Menace
    1:00 Feed My People
    1:30 Lorne Greene's New Wilderness
    2:00 NCAA Basketball Championship Preview
    2:45 NCAA Big East Semifinal
    4:45 NCAA Basketball Championship Preview
    5:00 College Basketball: Iowa-Indiana or Ohio State-Michigan
    7:00 News
    7:30 CBS Evening News
    8:00 Star Trek: The Next Generation
    9:00 Magic of David Copperfield: The Bermuda Triangle
    10:00 Tour of Duty
    11:00 West 57th
    mid. LA Law
    1:00 Miami Vice

    WMEM-TV Presque Isle/WMED-TV Calais
    9:00 Personal Finance & Money Management
    10:00 Brain, Mind & Behavior
    11:00 Stepping Stones
    11:30 MotorWeek
    noon European Journal
    12:30 Madeleine Cooks
    1:00 Victory Garden
    1:30 Frugal Gourmet
    2:00 Masterpiece Theatre "Day After the Fair"
    3:05 Hollywood Legends: Steve McQueen
    4:10 Maine Storytellers' Festival
    6:00 Doctor Who
    8:00 Degrassi Junior High
    8:35 Best of Your Show of Shows
    9:00 WonderWorks "Anne of Green Gables: The Sequel"
    11:30 Austin City Limits
    12:30 Two Ronnies

    Cable Channels
    A&E
    5:00 Jazz at the Smithsonian
    6:00 TBA
    8:30 Michael Korda
    9:00 Golden Years of Television
    9:30 World of Survival
    10:00 India Speaks
    11:00 Journey to Adventure
    11:30 Winston Churchill: The Valiant Years
    noon Walk Through the 20th Century with Bill Moyers
    1:00 Movie "Under Capricorn"
    3:30 ShortStories
    4:00 Movie "Naming the Names"
    6:00 Variety Tonight
    7:00 Africa
    8:00 World of Survival
    8:30 TBA
    9:00 World War I
    9:30 Vietnam
    10:00 Living Dangerously
    11:00 Miss Marple: The Body in the Library
    mid. ShortStories
    1:00 World War I
    1:30 Vietnam
    2:00 Living Dangerously
    3:00 Miss Marple: The Body in the Library
    4:00 ShortStories

    First Choice
    5:00 Movie "Ernest Goes to Camp"
    6:30 Movie "Title Shot"
    8:00 Inspector Gadget
    8:30 Movie "College"
    9:45 Movie "Quick Millions"
    11:00 Billy Joel from Leningrad
    noon Movie "A Room with a View"
    2:00 Movie "Belizaire the Cajun"
    4:00 Movie "Police Academy 3: Back in Training"
    5:30 Billy Joel in Concert
    6:30 Movie "Tai-Pan"
    9:00 Movie "Duet for One"
    11:00 Movie "Heartburn"
    1:00 Movie "Crimes of the Heart"
    3:00 Movie "Vamp"

    TNN
    10:00 Weekend Gardener
    10:30 Joy of Gardening
    11:00 Wrap Around Nashville
    11:30 Country Kitchen
    noon Movie "Sheriff of Tombstone"
    1:30 New Country
    2:00 Tommy Hunter
    3:00 CountryClips
    4:00 Country Kitchen
    4:30 This Week in Country Music
    5:00 Tommy Hunter
    6:00 Wrap Around Nashville
    6:30 New Country
    7:00 CountryClips
    8:00 Country Kitchen
    8:30 This Week in Country Music
    9:00 Grand Old Opry Live Backstage
    9:30 Grand Ole Opry
    10:00 Tommy Hunter
    11:00 Country Kitchen
    11:30 CountryClips
    12:30 This Week in Country Music
    1:00 Grand Ole Opry Live Backstage
    1:30 Grand Ole Opry Live
    2:00 Movie "Sheriff of Tombstone"
    3:30 Rodeo

    TSN
    5:00 Curling cont'd
    6:30 Wrestling
    8:00 SportsDesk
    8:30 Auto Racing
    9:00 Barrel Jumping
    10:30 World of Horse Racing
    11:00 Soccer
    1:00 SportsDesk
    1:30 Auto Racing
    5:30 Marathon
    6:30 Thoroughbred Digest
    7:00 College Basketball
    11:00 Pro Wrestling Plus Magazine
    mid. SportsDesk
    12:30 MotorWeek Illustrated
    1:00 Auto Racing
    2:00 Lighter Side of Sports
    2:30 Barrel Jumping
    3:00 SportsDesk
    3:30 College Basketball

  7. #7
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Amherst, NS
    Posts
    78
    Northern & Central Alberta TV Schedule: Saturday, October 20, 1979
    from TV Guide-Edmonton/Northern Alberta edition

    CFRN-TV Edmonton
    6:00 University of the Air
    6:30 Professor Kitzel
    7:00 Uncle Bobby
    8:00 Story Time
    8:30 4H Club Time
    9:00 Untamed World
    9:30 Let's Go
    10:00 Swiss Family Robinson
    10:30 Sunshine Saturday
    noon Kiddies on Kamera
    12:30 Challenging Sea
    1:00 Adventures in Rainbow Country
    1:30 Time of Your Life
    2:00 Wrestling
    3:00 Barnaby Jones
    4:00 CTV Wide World of Sports
    6:00 News
    6:30 Canada In View
    7:00 Magic of David Copperfield
    8:00 Football '79
    8:30 Sugarbeat
    9:00 CFL: Calgary vs BC
    mid. CTV National News
    12:20 Movie "Walking Tall"
    2:50 Movie "The Flight of the Phoenix"
    5:35 sign-off

    CBXT Edmonton
    10:00 What's New
    10:30 Seagull Sam
    11:00 Sesame Street
    noon Wow!
    1:00 CBC SportsWeekend
    4:00 You Can Do It
    4:30 Canadian Authors
    5:00 Reach for the Top
    5:30 CBC News: Saturday Report
    6:00 HNIC: Vancouver-Toronto
    9:00 Ropers
    9:30 TBA
    10:00 Trivia
    10:30 New Kind of Family
    11:00 The National
    11:15 Provincial Affairs
    11:20 News
    11:35 Movie "Eye of the Devil"
    1:35 Movie "Miracle of Morgan's Creek"
    3:35 sign-off

    CBXFT Edmonton
    8:30 Passe-Partout
    9:00 Capitaine Caverne (Captain Caveman)
    9:30 Le club des cinq (Famous Five)
    10:00 Les Heros du Samedi
    11:00 Albator
    11:30 Telejeans
    noon La semaine Parlementaire a Ottawa
    1:00 Femme d'aujourd'hui
    2:00 Bagatelle
    3:00 Cinema "Asterix et Cleopatre"
    4:30 Un regard s'arrete
    5:00 La course autour du monde
    6:00 La Soiree du Hockey: NY Rangers-Montreal
    8:30 Noir sur blanc
    9:30 La corde au cou
    10:30 Le Telejournal
    10:45 Derniere Edition
    11:00 La Politique Federale
    11:10 Cinema "Vol perdu"
    1:05 Fin des emissions

    CITV-TV Edmonton
    7:00 Audubon Wildlife Theatre
    7:30 Crossroads
    8:00 Wrestling
    9:00 Harrigan
    9:30 Snelgrove Snail
    10:00 Tree House
    10:30 Hammy Hamster
    11:00 Hi-Q
    11:30 Circle Square
    noon Kidsworld
    12:30 Forest Rangers
    1:00 Rocket Robin Hood
    2:00 Little Rascals
    2:30 Secret Railroad
    3:00 Kum Kum
    4:00 Battle of the Planets
    5:00 Any Way You Want It
    6:00 City Beat
    7:00 Alberta This Week
    8:00 ACCESS Prime
    8:30 Bad News Bears
    9:00 Fantasy Island
    10:00 Love Boat
    11:00 Man Called Sloane
    mid. Movie "On Her Majesty's Secret Service"
    2:00 Movie "The Hireling"
    3:30 sign-off

    CKRD-TV Red Deer
    8:30 Third Story
    9:00 Inside Track
    9:30 Crossroads
    10:00 Dr. John Wesley White
    10:30 Only Yesterday
    11:00 Hoe, Hoe. Hoe
    11:30 Mr. Magoo
    noon Wow!
    1:00 CBC SportsWeekend
    4:00 You Can Do It
    4:30 Wrestling
    5:30 Flower Spot
    6:00 HNIC: Vancouver-Toronto
    9:00 Rockford Files (2 hrs)
    11:00 The National
    11:15 Provincial Affairs
    11:20 News
    11:35 Movie "San Francisco International" (series pilot)
    1:35 sign-off

    CKSA-TV Lloydminster
    10:30 Woody Woodpecker
    11:00 Reach for the Top
    11:30 4H Club Time
    noon Wow!
    1:00 CBC SportsWeekend
    4:00 You Can Do It
    4:30 Points West
    5:00 Football '79
    5:30 CBC News: Saturday Report
    6:00 HNIC: Vancouver-Toronto
    9:00 McMillan & Wife (2 hrs)
    11:00 The National
    11:15 Provincial Affairs
    11:20 Mid West Report
    11:45 Movie "Journey to Shiloh"
    followed by sign-off

    CITL-TV Lloydminster
    12:15pm Focus
    12:30 100 Huntley Street
    2:00 University of the Air
    2:30 Circle Square
    3:00 Let's Go
    3:30 Untamed World
    4:00 CTV Wide World of Sports
    6:00 Alberta This Week
    7:00 Magic of David Copperfield
    8:00 ACCESS Prime
    8:30 Going Places
    9:00 CFL: Calgary vs BC
    mid. CTV National News
    12:20 Movie "The Sugarland Express"
    2:30 sign-off

  8. #8
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Prince Edward Island
    Posts
    144
    From TV Guide magazine: CHSJ-TV Saint John, New Brunswick Schedule:


    Saturday January 27, 1979

    7:30am- 100 Huntley Street
    9am- Godzilla Power Hour
    10am- Kids Magazine
    10:30- One of a Kind
    11am- Miss Ann
    11:30am- Circle Square
    12pm- Canadian Express
    1pm- Atlantic Week
    1:30pm- Inside Track
    2pm- Who's New
    2:30pm- College Basketball:
    Guelph Gryphons vs. Waterloo Warriors
    4:30pm- Curling Classic
    5:30pm- Wild Kingdom
    6pm- Star Date '79
    6:30pm- The Gong Show
    7pm- How the West was Won
    8pm- CHIPs
    9pm- NHL: Bruins vs. Canadiens
    12am- CBC News- McLean
    12:15am- News
    12:25am- Movie: "Did you hear the
    one about the travelling saleslady?" (1968)

  9. #9
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Prince Edward Island
    Posts
    144
    From TV Guide magazine: CHSJ-TV Saint John, New Brunswick Schedule:

    Sunday January 28, 1979

    7am- Church Today
    7:30am- Crossroads
    8am- Jerry Falwell
    9am- Jimmy Swaggart
    9:30am- Rex Humbard
    10:30am- Day of Discovery
    11am- Meeting Place Church Service
    12pm- Niven Miller
    12:30pm- Good News
    1pm- New Life
    1:30pm- Opera Time: Conclusion
    of Wagner's "Die Meistersinger
    von Nurenberg"
    4pm- Canadian Superstars
    5pm- NewScope
    5:30pm- The Challengers
    6pm- World of Disney: "Shadow of Fear"
    7pm- Beachcombers
    7:30pm- Science Magazine
    8pm- Super Special
    9pm- The Albertans
    10pm- Marketplace
    10:30pm- Ombudsman
    11pm- CBC News- McLean
    11:15pm- Nation's Business
    11:20pm- News
    11:30pm- This Week in Parliament
    12am- 100 Huntley Street

  10. #10
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Prince Edward Island
    Posts
    144
    From TV Guide Magazine: CHSJ-TV Saint John, New Brunswick Schedule:

    Weekdays (From Jan. 29 - Feb. 2, 1979)

    7:30am- 100 Huntley Street
    9am- Ed Allen Time
    9:30am- Nova Scotia Schools
    10:30am- Mr. Dressup
    11am- Sesame Street
    12pm- The Gong Show
    12:25pm- News
    12:30pm- Merv Griffin
    1:30pm- Match Game
    2pm- Edge of Night
    2:30pm- Beyond Reason
    3pm- Take 30
    3:30pm- Celebrity Cooks
    4pm- (Various Shows)
    5pm- Cartoon Fun
    5:30pm- Flipper
    6pm- News
    6:30pm- Family Feud

    Monday January 29, 1979 Primetime:

    7pm- Hawaii Five-O
    8pm- M*A*S*H
    8:30pm- WKRP in Cincinnati
    9pm- White Shadow
    10pm- Promises to Keep

    Tuesday January 30, 1979 Primetime:

    7pm- Starsky & Hutch
    8pm- Happy Days
    8:30pm- Rene Simard
    9pm- Three's Company
    9:30pm- The Fifth Estate
    10:30pm- Fortunes

    Wednesday January 31, 1979 Primetime:

    7pm- Charlie's Angels
    8pm- Mork & Mindy
    8:30pm- The Great Detective
    9:30pm- Canadian Connection
    10:30pm- The Watson Report

    Thursday February 1, 1979 Primetime:

    7pm- Lou Grant
    8pm- Barney Miller
    8:30pm- King of Kensington
    9pm- Movie: "Centennial"

    Friday February 2, 1979 Primetime:

    7pm- Dallas
    8pm- All in the Family
    8:30pm- Front Page Challenge
    9pm-Family
    10pm- Loto Canada Draw

  11. #11
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1
    CHAU-TV Carleton (programs listed Atlantic Time)
    11:30 Mire et musique (test pattern/music)
    11:58 Ouverture et horaire (sign-on/schedule)
    noon Cinema "L'homme dans le filet"
    1:30 Bobino
    2:00 Le club du piano
    2:15 Cinefeuilleton "Mes 6 forcats"
    2:30 Malican pere et fils
    3:00 La grande aventure
    3:30 Oui ou non
    4:00 Cinema "La cite disparue"
    5:30 La boite a surprise
    6:00 Roquet belles oreilles
    6:30 Francis au pays des grands fauves
    7:00 Jeunesse oblige
    7:25 Nouvelles du sport
    7:30 Actualites religieuses
    7:40 A votre service
    7:45 Edition du soir
    8:00 Jeunesse d'aujourd'hui
    9:00 Les arpents verts
    9:30 Premier choix "Mille dollars pour une Winchester"
    11:00 Vivre
    11:30 TBA
    mid. Le Telejournal
    12:21 Supplement regional
    12:31 Nouvelles du sport
    12:43 Cinema "Le gros coup"
    2:15 Fin des emissions

 

 

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •